Felemás a mosolya? Lassabb az egyik szeme? Fáradt mozdulatokat érez az arcán?
Az arcidegbénulás lehet centralis vagy perifériás típusú.
A centralis bénulás esetén csak a sérüléssel ellentétes oldali szájzug elmaradását látjuk, ennek hátterében az ellenoldali agykéregből az arcidegig vezető idegpálya sérülése áll, például stroke, daganat vagy gyulladás következtében.
A perifériás arcidegsérülés leggyakoribb típusa az ismeretlen eredetű Bell paresis, melynek okaként meghűlést ill. vírusos eredetet valószínűsítenek. Perifériás bénulást idézhet még elő gyulladás, Lyme- kór, daganat, érelváltozás, baleset, középfülgyulladás, vírus, immunológiai betegség.
Az azonos oldali arcfél bénulása miatt elmarad a homlokráncolás, szemlecsukás, pislogás, az arcfél elsimulttá válik. Az érintett oldali szájzúg lejjebb áll, nem mozdul. Féloldali ízérzés károsodás és túl erős hallás is előfordulhat.
Hogyan állítható fel a diagnózis?
Neurológiai vizsgálat, fül-orr-gégészeti vizsgálat. A tünetek hosszabb fennállása esetén koponya MRI és agyi-gerincvelői folyadék (liquor) vizsgálat is szükségessé válhat.
A nem idiopátiás perifériás és centralis típusú arcidegbénulásnál az alapbetegség kezelése az elsődleges.
Amennyiben a fentieket tapasztalja, kérjen időpontot neurológus szakorvosunkhoz, dr. Faragó Judit neurológus főorvoshoz!