
Schroth-terápia
A terápiát Katharina Schroth saját gerincferdülése kezelésére egy sajátos technikát fejlesztett ki, mellyel a gerincének degeneratív görbületeit kívánta korrigálni.
A terápia sajátossága, hogy a tér mindhárom síkjában korrigálja a scoliotikus gerincet a megfelelő testhelyzetek beállításával, irányított légzéssel és az izmok célzott működtetésével.
Schroth gerincterápia gyógytorna

Milyen megbetegségek esetén alkalmazható a Schroth-terápia?
- strukturális gerincferdülés (amennyiben a gerincdeformitás meghaladja a 20 Cobb-fokot, a gyógytornát korzett kezelés egészíti ki)
- Scheuermann betegség
- tartási rendellenességek
- degeneratív gerincbetegségek


Hogy épül fel a terápia?
A gyógytorna foglalkozások 50 percesek. Az első 5-10 alkalommal, heti rendszerességgel találkozunk, ez idő alatt a páciens elsajátítja a deformitásának megfelelő, specifikus, egyénre szabott gyakorlatokat.
Ha már megtanulta a tornát, elegendő havonta találkozni egy kontroll alkalmával, amely lehetőséget ad arra, hogy megbeszéljük az időközben felmerült nehézségeket, illetve a görbület alakulásának megfelelően változtassunk a gyakorlatokon.
A Schroth gyakorlatokat 10 percig kell végezni a megfelelő korrekciós hatás érdekében. A terápiát szükség esetén nyújtó gyakorlatokkal, hasizom, farizom erősítő gyakorlatokkal és cardio tréninggel egészítjük ki. A feladatokat nem elegendő csupán a gyógytornász felügyelete mellett végezni, otthon is szükség van napi ½-1 órás intenzív gyakorlásra.

Mennyi ideig kell végezni a gyakorlatokat?
A gerincferdülés kezelése hosszantartó folyamat. A deformitás jelentkezhet már kisgyermekkorban is, de lehetséges, hogy csak kamaszkorban alakul ki. Ameddig a gerinc növekedésben van, mindenképp szükséges a gyógytorna végzése. Nagyobb fokú görbületeknél a növekedés befejeződése után is szükség lehet a terápia folytatására.

Fájdalommal jár-e a kezelés?
A kezelés nem jár fájdalommal, azonban az első 2-3 alkalom után izomláz jelentkezhet.

Amennyiben a gyermekem kiskorú jelen kell-e lennem a kezeléseknél?
A Schroth-terápia nagy koncentrációt igénylő gyakorlatokból áll. A kezdeti időszakban szükség lehet szülői segítségre a helyes testtartás beállításában, így a foglalkozások során lehetőség nyílik a szülők betanítására is, ezzel elősegítve a gyermekek otthoni tornájának helyes kivitelezését.

Gyermekem a kezelés alatt folytathatja-e rendszeres sporttevékenységét?
A 20 fok feletti görbületek esetén versenysport végzése nem javasolt. A gerincferdülés és Scheuermann-kór következtében megváltoznak a gerinc élettani görbületei( nyaki homorulat, háti domborulat, ágyéki homorulat), melynek következtében a gerinc veszít rugalmasságából, sérülékenyebbé válik. Éppen ezért nem javasolt a nagy ütközéssel, ugrásokkal járó sportok végzése. Gerincferdülés esetén kerülendők a gerinc homorításával, valamint aszimmetrikus terhelésével járó sporttevékenységek, Scheuermann-kór esetén a gerinc domborításával járó sportok.

Elegendő-e úszással kezelni a gerincferdülést?
Sajnos az úszás során nem tudunk arra koncentrálni, hogy korrigáljuk a gerincferdülésünket. A deformitás következtében kialakuló aszimmetriák a törzsizmokat is érintik. Úszás során nincs arra lehetőségünk, hogy visszajelzést kapjunk testhelyzetünkről, így scoliotikus helyzetben erősítjük az izomzatot.
Amennyiben a gyermek korzettet visel, az úszás remek lehetőség lehet cardio edzésre, azonban minden esetben kérjük ki gyógytornász tanácsát, aki segít kiválasztani a megfelelő úszásnemet.
A kezelést végző terapeutánk

Botos Anikó
Gyógytornász - fizioterapeuta